Looking For Anything Specific?

Dondurmayı su ile tüketmek enfeksiyonu engelliyor | Beklentiler.com


Yaz aylarında dondurma tüketimi arttıkça boğaz enfeksiyonlarının sıklığı da önemli ölçüde artıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, dondurmanın su ile birlikte tüketildiğinde boğaz enfeksiyonu sıklığının azaldığını söyledi.

Dondurma doğru bir şekilde yendiğinde, herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Bununla birlikte, yanlış yenirse, bağışıklığı zayıf insanlarda boğaz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Dondurma, süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi insan vücudu için önemli maddeler içerir. Tatlı sevenler için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda doğal meyveler içeren çeşitleri iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Su ile tüketin

Kendim Kahramanmaraşlıyım, bizim memlekette dondurma su ile beraber servis edilir. Su ile tüketmek boğaz enfeksiyonlarının sıklığını azaltabilir. Ayrıca dondurmayı paketten çıkardıktan sonra hemen yemeyin, bir süre beklemek mide ve bağırsaklar için iyi olur. Ayrıca boğazda küçük parçalar halinde eriterek yemek boğaz enfeksiyonu olasılığını azaltabilir.

Bunlara dikkat edin:

- Çok miktarda dondurma yemek, kilo problemi olan insanlar için sorunlara neden olabilir

- Tok halde tüketmek daha sağlıklıdır

- Soğuk su ile tüketilmemelidir

- Dondurma yedikten sonra diş sağlığı için mutlaka ağız yıkanmalıdır

Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarının en yaygın nedeni ağızdan solunumdur. Burun tıkanıklığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara içmek, antibiyotik direnci, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, stres, fazla soğuk ve sıcak yemek içmek, geniz akıntısı, geniz eti ve burun alerjisi de sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarının nedenler arasında sayılabilir.


Etiquetas: dondurma,su,soğuk su,enfeksiyon,boğaz enfeksiyonları,sağlık,antioksidan,meyve,doğal,diş sağlığı,burun tıkanıklığı,bağışıklık,sigara,antibiyotik,stres,alerji, Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım
Fuente: www.kadinvekadin.net

Kommentar posten

0 Kommentare