Looking For Anything Specific?

Göğüs ağrısının nedeni demir eksikliği olabilir | Beklentiler.com


Dünya nüfusunun yüzde 30'unun demir eksikliği anemisi çektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Satı Sena Çoraoğlu, aneminin okul öncesi çocuklarda ve doğurganlık çağındaki kadınlarda diğer yaş gruplarına göre daha sık görüldüğünü belirtti.

Demir eksikliği belirtileri şiddetinin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini belirten Uzm. Dr. Çoraoğlu, demir eksikliği anemsi belirtilerini ve yapılabilecekleri anlattı.

Demir eksikliği anemisi belirtileri

- Göğüs ağrısı

- Kulak çınlaması

- Saç dökülmesi

- Nefes darlığı

- Solukluk

- Çarpıntı

- Tırnak kırılması

- Baş ağrısı ve dönemsi

- Dikkat dağınıklığı

- Ellerde uyuşma

- Uyku hali

- Huzursuzluk

- Böbrek fonksiyon bozukluğu

- Kas güçsüzlüğü

- Sindirim problemleri

- Dilde yanma ve yutma güçlüğü

- Sık enfeksiyon tekrarı

Uzm. Dr. Çoraoğlu, ayrıca artmış demir kaybına neden olan aşırı adet kanaması, hemoroid, idrarda kanama, balgamla kan gelmesi gibi durumların tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Yetersiz alımı önlemek için diyette demirden zengin gıdaların alınmasını öneren Çoraoğlu, kırmızı et, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, nane, kimyon, tofu, fındık, yulaf gibi besinlerin tüketilebileceğini söyledi.

Demir eksikliği tedavisi hakkında da bilgilendiren Uzm. Dr. Çoraoğlu, "Demir eksikliğinin tedavisi için 3 yol var. Bunlar, ağızdan, kas içinden ve damardan demir tedavisidir. Tedavi için hangi yolun seçileceği hastanın semptomlarına, çevre kanındaki hemoglobin miktarına, aneminin oluş hızına, eşlik eden hastalıkların olup olmamasına ve hastanın yaşına göre belirlenir. Bazı durumlarda da hastaya kan takılması gerekebilir." dedi.


Etiquetas: demir eksikliği anemisi,demir eksikliği,demir,göğüs ağrısı,kulak çınlaması,saç dökülmesi,nefes darlığı,solukluk,çarpıntı,tırnak kırılması,baş ağrısı,ellerde uyuşma,uyku,huzursuzluk,böbrek,sindirim,enf
Fuente: www.kadinvekadin.net

Kommentar posten

0 Kommentare