Looking For Anything Specific?

Evden çalışırken yaşayabileceğiniz 5 yaygın ortopedik sorun ve çözümü | Beklentiler.com


Koronavirüs salgınının Türkiye'ye gelmesinden bu yana birçok kişi çalışma şeklini değiştirdi. Evden çalışmanın kendine göre faydaları olsa da bir dizi zorluğu da beraberinde getiriyor. Bu zorluklardan bazıları, ortopedik sorunlar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarıyla ilişkili.

Sandalyede dik oturmak, bilgisayar ekranında saatlerce çalışmak sırt ağrısı, omuz ağrısı, kalça ağrısı ve diğerlerinin yanı sıra eklem ağrısı gibi yaygın sorunlara da neden olabiliyor. Ergonomik bir kurulumun olmaması, yeterli fiziksel egzersiz ve yanlış duruş bu problemlerin daha da kötüleşmesine katkıda bulunuyor. Ancak, 'evden çalışma' 'yeni normal' olduğundan, bu sorunları uzak tutmak için gerekli önlemleri almak ve yaşadığımız takdirde bunları yönetmenin etkili yollarının farkında olmak bizim için önemlidir.

İşte 5 yaygın ortopedik durum ve yönetimi.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı, küresel olarak ortopedik problemlerin en önde gelen nedenlerinden biridir ve uzun süre oturmak veya uzanmak, rahatsız bir pozisyonda uyumak, ani bir stresli hareket, rahatsız bir sandalyede oturmak vb. gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Yaygın semptomlar arasında kas ağrısı, eğilme, kaldırma, ayakta durma veya yürüme ile kötüleşen ve uzanma ile iyileşen ağrı bulunur. Sırt ağrılarının çoğu evde bakım yoluyla tedavi edilebilir ve iyileşme birkaç hafta içinde görülebilir. Ancak ağrıya ateş, açıklanamayan kilo kaybı eşlik ediyorsa, bacaklarda halsizlik veya uyuşmaya neden oluyorsa, istirahatle düzelmiyorsa, düşme veya yaralanma sonrası bağırsak veya mesane sorunlarına neden oluyorsa derhal doktora başvurulmalıdır.

Omuz ağrısı

Omuzlarımız geniş bir hareket açıklığına sahip olduğu için herhangi bir şey olduğunda rahatsızlığa ve bazen çok fazla ağrıya neden olabilir. Omuz, vücudumuzdaki en hareketli eklemdir. İleri, geri ve dairesel olarak hareket edebilir ve vücuttan yukarı ve uzağa doğru hareket edebilir. Bu nedenle, çok kolay yaralanabilirler. Bazı durumlarda omuz ağrısı, boyun veya pazı yaralanmasının bir sonucu da olabilir.

Omuza birkaç gün buz uygulamak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Omuz ağrısının çoğu uygun bakım ve dinlenme ile azalır. Ateş, omzunuzu hareket ettirememe, eklem çevresinde kalıcı morarma, ısı ve hassasiyet ya da evde birkaç haftalık tedaviden sonra da devam eden ağrı hissederseniz, doktorunuza başvurmalısınız. Tedavi seçenekleri, ağrının nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişecektir. Bazıları fiziksel veya mesleki terapi gerektirirken, diğerleri bir askıya veya omuz sabitleyiciye ve hatta ameliyata ihtiyaç duyabilir.

Herhangi bir yaralanma olmaksızın ani omuz ağrısı yaşarsanız, derhal doktora başvurun arayın. Kalp krizi belirtisi olabilir.

Kalça ağrısı

Kalça genellikle makul miktarda aşınma ve yıpranmaya dayanabilir. Bu eklemler, akıcı harekete izin verecek şekilde birbirine uyar. Vücuttaki diğer eklemler gibi, yaşla ve kullanımla birlikte kıkırdak bozulur ve kalça ağrısına neden olur. Bununla birlikte, iltihaplanma ve kırık gibi şeyler de büyük ağrılara neden olabilir. Genellikle reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaçla ağrıyı giderebilir, hatta bölgeye 15 dakika buz tutarak bile geçebilirsiniz. Ancak ağrı devam ederse doktorunuzu ziyaret etmeniz önerilir. Ayrıca ağrı aniden gelirse veya çok yoğun olursa hemen doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Mevcut tedavi seçenekleri eklemdeki sorunları giderebilir veya onarabilir.

Omurga ağrısı

Omurga ağrısı oldukça yaygındır ve genellikle ağrı veya kas spazmları nedeniyle normal duruşun sürdürülememesinden kaynaklanır. Ayrıca disk kayması, dağınık sinirler ve hatta bir tümör gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, 2 haftalık bakımdan sonra bile ağrının geçmediğini görürseniz, doktorunuza başvurmanız önerilir. Aynı şekilde ağrı yoğunsa ve günlük işlerinizi yapmanıza engel oluyorsa, ciddi bir soruna işaret edebileceğinden derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Diz ağrısı

Dizler vücudumuzdaki en büyük ve en karmaşık eklemlerden biridir. Böyle olduğundan, genellikle çok fazla baskı altına alınır ve kolayca yaralanabilir. Her yaştan insanı etkileyen yaygın bir şikayettir. Küçük diz ağrılarının çoğu kişisel bakım önlemlerine iyi yanıt verirken, fizik tedavi ve dizlik de diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak bazı diz yaralanmaları ve tıbbi durumlar, tedavi edilmezse artan ağrı, eklem hasarı ve sakatlığa neden olabilir.

özel içeriğidir.
Etiquetas: ortopedi,omurga,diz ağrısı,omurga ağrısı,ağrı,kalça,kalça ağrısı,omuz ağrısı,omuz,diz,sırt ağrısı,sırt,bacak,istiharat,evden çalışma,koronavirüs,doktor,tedavi,sağlık,ipucu
Fuente: www.kadinvekadin.net

Kommentar posten

0 Kommentare