Looking For Anything Specific?

Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme tüyoları | Beklentiler.com


Geleneksel bayram yemeklerimiz ve tatlılarımıza ek olarak Kurban Bayramı'nda öğünlerimize bir de çok fazla kırmızı et ekleniyor. Aşırı kırmızı et tüketimi özellikle yüksek tansiyona, sindirim sorunlarına, mide ağrılarına, hazımsızlığa, şişkinliğe ve kilo alımına yol açabilir.

Arka arkaya yapılan bayram ziyaretleri, beraberinde gelen istenmeyen kilo artışı ile aşırı suçluluk ve rahatsızlık hissetmenize yol açabilir. Dengeli öğünler özellikle Kurban Bayram'ında pek mümkün olmasa da hazımsızlık, tansiyon yükselmesi gibi sağlık sorunlarını önleyebilmek için dikkatli olmak gerekiyor.

Bayram günlerinde dengeli bir diyet izlemek zordur, ancak imkansız değildir. İşte bu bayram sağlıklı beslenmeye bağlı kalmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Besleyici bir kahvaltı ile başlayın

Besleyici bir kahvaltı, sağlıklı beslenmenin anahtarıdır ve bayram günlerinde bile formda kalmanızı sağlayabilir. Günün sonraki yarısındaki kalori alımınızı kontrol etmek metabolizmanızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Bayram gününüze yarım limon ve 1 bardak ılık su ile başlayın ve doyurucu bir kahvaltıyla devam edin. Yumurta, tam tahıllar, peynir, zeytin ve krep gibi çoğunlukla sağlıklı karbonhidrat ve protein içeren zengin bir kahvaltı tercih edin.

Porsiyon kontrolü yapın

Büyük bir aile ziyafetinin tadını çıkarmak için bayramı bekliyor olabilirsiniz, ancak bu, masadaki her tabağı bitirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Porsiyon kontrolünün kilo alımını ve çeşitli sağlık sorunlarını önlemek için ne kadar önemli olduğu konusunu yeterince ciddiye almıyoruz. Porsiyon kontrolünün olmadığı durumlarda, hazımsızlığa ve çeşitli sindirim sorunlarına yol açabilecek çok fazla yemek yersiniz. Yiyecek alımı ne kadar az olursa hazımsızlıktan muzdarip olma şansı da o kadar az olur.

Gazlı içeceklerden kaçının

Gazlı içecekler şeker yüklü oldukları için onlardan olabildiğince kaçınmalıyız. Soğuk gazlı içecekler her ne kadar çekici gelse de, bunun yerine nane yaprakları ile hazırlanmış bir bardak ayran için ya da su ve doğal meyve sularnın tadını çıkarın. Ancak unutmayın, yemek yerken su dahil herhangi bir şey içmek, daha fazla şey tüketmenize neden olabilir. Doğru olan; herhangi bir şey yerken, içeceklerden uzak durmaktır.

Tatlı tüketimine dikkat edin

Bayramda genellikle gittiğimiz her yerde tatlı tüketiriz. Neden? Çünkü bayram ve bu yeterli bir sebep.

Kalbimiz ikram edilen geleneksel bayram tatlılarını tüketmemizi isterken, sağlığımız maaleseg şekerli tatlılardan uzak durmamızı söylüyor. Amaç, tatlıları atlamak değil, isteklerinizi hafifletmeye yardımcı olabilecek püf noktaları hatırlayabilmektir.

Tabii, bir iki ısırık alabilirsiniz ama hepsi bu.

Bir tatlıyı tatmanın en iyi yolu, 2 veya 3 kişiyle paylaşmaktır. Bu şekilde tatlı isteğinizi, kendinizi suçlu hissetmeden bastırabilirsiniz.

Yürüyüş yapın

Bayramlar ve genel olarak tatiller, insanların fazladan kilo almalarıyla meşhurdur. Günümüzün çoğunu evde, diğer günlere kıyasla daha hareketsiz geçirmek sizin de kulağınıza tanıdık geliyor mu? O halde kanepeden kalkmanın ve hareketsizliğe elveda demenin, aldığımız esktra kalorileri yakmanın zamanı geldi. Gün içinde egzersiz yapın. Sadece kalori yakmanızı sağlamayacak, aynı zamanda sizi rahatlatacak, sizi daha iyi bir ruh haline sokacak ve yenilenmiş hissetmenizi sağlayacak.

Izgarayı veya kavurmayı tercih edin

Bir besinin pişirilme şekli kalori oranını ciddi şekilde artırabilir veya azaltabilir. Sağlıklı baharatlarla minimum zeytinyağında tavada pişirilmiş bir parça tavuk hayal edin. Şimdi mısır unu ile dövülmüş ve ağır yağda kızartılmış aynı parçayı karşılaştırın...

Bayramda et tüketiminde mümkünse ızgarayı tercih edin. Izgara dışında etin kendi yağı ile kavrulması ile yapılabilecek kavurmaları da porsiyon kontrolünüzü yaparak tüketebilirsiniz. Yağda kızartılmış etlerden her zaman uzak durmaya çalışın. Kızarmış yiyeceklerin tüketilmesi, aşırı miktarda sağlıksız yağ tüketimine yol açar.

Öğünlerinize sebze ekleyin

İştahınızı kontrol etmenin ve azaltmanın en iyi yolu öğünlerinize sebze eklemektir. Sebzeler, daha az kalori ve daha fazla besin almanızı ve kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak. Akşam yemeğinize bir kase yağsız salata ve sağlıklı yağ ile yapılmış sebze yemeği eklemeyi deneyin.

Unutmayın, yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeliyiz...

İyi bayramlar.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.
Etiquetas: Dyt. Serkan Sıtkı Şahin,Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme tüyoları,sağlıklı beslenme tüyoları,Kurban Bayramı,sağlıklı beslenme,kilo,kalori,protein,kahvaltı,yrüyüş,egzersiz,iştah,sebze,tatlı,kavurma
Fuente: www.kadinvekadin.net

Kommentar posten

0 Kommentare